aktüel - Kasım 2003


ONUR BASTURK
Fotograflar: TAMER YILMAZ/


" Sokaktaki adam ya da kadin Okan Bayülgen'in hangi kadınla birlikte oldugunu çözmeye çalısadursun; kendisi fotograf aleminde, o kadraj senin bu flas benim, uçmus gidiyor.Bir de tiyatro oyunu var yönettigi, "Hangisi Karisi" diye.Hani su,Zaga VTR'lerini anımsatan afisiyle dikkat çeken komedi.Yine de Okan Bey, hayli sabırlı bazi konularda,tebrik etmek gerek.Mesela oyun için gelip "E, Okan Bey bu oyun gelecekteki durumunuza mi isaret? Ehi, ehi seklinde siritan basın mensubuna gayet olgun davranabiliyor ve takdir edersiniz ki o çok merak edilen "Hangisi Okan'ınki? sorusuna net yanıt vermiyor, biz de sıkıldık, sormuyoruz zaten. Oyle çok daldan dala ısınlaniyoruz ki, türbandan sanat dünyasındaki gay egemenligine, Atatürk'ten mastürbasyona kadar konuşulmadık mevzu kalmiyor !

- "Hangisi Karısı" adli oyun yillardir bilinen bir fars. Neden farkli bir şey yapmadınız?

-Bu oyunu kendi kendime düşünmüş degilim,teklif getirrdile.Zaten para kazandıgım bir konu degil. Bu oyundan sadece bir tane hediye aldim .Içinde sabunu ve losyonu olan bir tiraş seti!İlerde DT'da yapmak istediqim şeyler var. Ama asla deneysel, entel şeyler degil Çünkü, hiç para kazanmadim demek yerine "Bir oyun sahneye koydum ve dünyanin parasını kazan dim" demeyi tercih ederim. Ihtiyacim oldugu için degil, bu işin para kazanılabilir yanini göstermek için . Keşke çok para kazandım desem, mesela fotograf için bunu söyleyebiliyorum.

- Yeri gelmişken, son zamanlarda yeniden fotografa merak saldınız. Ne tür fotograflar çekiyorsunuz? Tarziniz nasil özetlenebilir?

- Su an tüm sanatlarin hepsinde bir gay egemeligi var. Reklamcilar, tüm modacılar, ressamlar, müzisyenler, sinemacılar, hepsi böyle...Simdi ben fotograf çekiyorum,şov dünyasının içindeyim. Bütün bunların benim anlamadigim bir cinsel yaklaşımı olan insanlar tarafından ele geçirildigini görüyorum ! Yaptıkları işlerde,çektikleri fotograflarda, bütün o dünyada hep androidler görüyorum. Biraz da yaşlı bir adam olarak android görüntüsünden nefret ediyorum .Öyle görünen insanlarla oturup yemek yiyorum. Anlamadigim bir şey daha var. Gay'ler, kan ter içinde çalışan başka erkeklere göre kendilerine nasıl vakit ayirabiliyor? Bazen soruyorum kendime "Niye terli ve yorgun bir gay görmüyorum?" diye . Mesela arabam bozulsa, o sirada sokakta beş erkek olsa ve bunların üçü gay olsa... Acaba bunlar benim arabami itmezler mi diye düşünüyorum ; iterlerse, terlerler mi?

         

sonche@kamerazzi.tv