aktüel - Kasım 2003

- Bu da fazla karikatür olmadi mi?

- Ama aksini görmedim. Mesela yorgun, terli ve panik halde çalışırken gay arkadaşlarım beni Nişantaşi'nda bir kafeye çagırıyor. Oysa benim öyle bir vaktim yoK! Nasil o kadar vakitleri var ve benden daha çok egleniyor görünüyorlar? Bu beni kızdırıyor.Nitekim erkeklerin soyu tükeniyor.Yakında erkeklerin avlanmaya başlanacagını düşünüyorum ! Özellikle 'fotograf çekimlerinde etrafım kadın ve gay'le dolu oldugu için makineyi tutarken falan kolumda bir incelik farkediyorum.Vücudumda hafif bir kırıtma, konuşmamda tatlı bir samimiyet duygusu...

- Bu işleri yaparken böyle bir ruh hali mi vuku buluyor ?

- Öbür türlü yaparsam kaba buluyorum kendimi.Mesela 6x7 Pentax kullanmak çok erkeksi bir olaydir, erkek fotogragçılar sever.Çok kaba saba bir şeydir.Silah kabzası gibi bir kabzası vardır.Objektifleri kalın ve uzundur.Buradan şunu mu çıkarmak lazım, şimdi ben homofobik miyim?'

- Ayni zamanda arkadaşlarımın çogu gay diyorsunuz. Nasil bir lahana turşusu bu?

- Gay'lerle meselem yok. Sadece hiçbir şey söylenmemesini anlamiyorum. Türkiye'de gay'lere bakiş açısı hala "Ah, çok yazik, elle gösterme yavrum" düzeyinde.Bu homofabya o kadar agir ki, enteller üzerinde baski oluşturuyor. Hiçbir şey söylenmiyor. Mesela hiçbir erkek kendine "heteroseksüelim" demezken boyle bir laf gelişti.Oysa erkekler kendilerine "heteroyum" demez ki,gay olduklarını saklayanlar böyle der.Sonuçta yapmadigim bir şeye saygi mi duymam lazim? Hayir, boyle birşey olmaz.Gay hayatına niye saygı duyayim?Varlıgını bilmek ve onun alanına geçmemek zorundayim.

"ister türbanlı ister türbansiz"


- Siyasi gündemle araniz nasil? Pek bu konularda konuşmuyorsunuz...

- Siyasetle ilgili tek görevim, beni izleyen gençleri oy vermeye yöneltmekle sınırlı.Sanatçıların siyasi militan gibi davranmaları gerektigini düşünmüyorum.

- Peki şu resepsiyon krizine neden olan türban meselesi... Keza AKP iktidarıyla birlikle medyada daha çok "görünür" bir hal alan Islam burjuvasi. Bunlarla ilgili yorumunuz nedir?

- Herhangi bir siyasi görüşün ,sembolünü kullanan insanlardan rahatsızlık duymam. Türkiye'nin fotografina da türbanlı ya da türbansız olarak bakmiyorum.Herhangi bir siyaisi görüşten korkum yok. Asıl üzüldügüm,bu ülkedeki karmaşık, kültürel yapının, bütün dinlerin, azınlıkların yok olması.Çünkü ırkçı davranıyoruz.Tek din, tek ırk gibi şeyler söylüyoruz.Bu yüzden 'tek tip' insana dogru gidiliyor.Türkiye'nin Müslüman oldugu konusunda bir şüphe mi var?


- Bu da acaba bir erkegin durup dururken "Ben heteroyum" demesi gibi bir şey mi?

-
Evet, bu ülkedeki dini bayramların büyük bir coşkuyla kutlandigina dair bir şüphe mi var?'Ya da milli bayramların?" Bunlardan birini mi kaybediyoruz? Panik halindeyiz. Zaten bu sonu gelmeyen tartişma nedeniyle ikibinlerde vizyonumuzu çoktan yitirdik.Benim yaşadigim ve çok sevdigim Istanbul da özünü kaybetti.

 

         

sonche@kamerazzi.tv